Na čtyřletých maturitních oborech středních škol dnes začínají jednotné přijímací zkoušky, druhý termín je vypsaný na pondělí. Meziročně se k jednotné přijímací zkoušce na čtyřleté obory a nástavby přihlásilo asi o 4000 uchazečů více než loni, je jich 94.000. Uchazeči o víceletá gymnázia budou jednotnou přijímací zkoušku skládat příští týden v úterý a ve středu. Letos bude podle organizace Cermat jednotnou přijímací zkoušku na střední školy dělat více než 121.000 uchazečů, zhruba o 5000 víc než loni.
Podle posledních dat, které zveřejnilo ministerstvo školství, se na střední školy včetně těch s výučním listem i bez něj letos hlásí do všech forem studia asi 157.000 dětí, z toho do denní formy studia téměř 152.000. Maturitní obory včetně oborů s talentovou zkouškou jsou první volbou více než 123.400 uchazečů, z toho v denní formě studia asi 119.500.
Nabídku míst na středních školách ve všech formách studia tvoří maturitní obory asi z 67 procent, zbytek jsou obory nematuritní a konzervatoře. Maturitní obory jsou přitom první volbou téměř 80 procent všech uchazečů o střední školy.
Jednotná přijímací zkouška se skládá z testu z matematiky a češtiny. Na test z matematiky je 70 minut, na češtinu mají uchazeči 60 minut. Do celkového výsledku zkoušky se žákům započítá vždy lepší výsledek z testu z matematiky a lepší výsledek z testu z češtiny.
Náhradní termíny jednotné přijímací zkoušky jsou pro všechny obory na konci dubna. Výsledky prvního kola přijímacího řízení se uchazeči dozvědí 15. května.
Uchazeči si mohli letos nově podat tři přihlášky místo dvou. I proto je podle mluvčí Cermatu Jany Patákové vyšší počet přihlášek na jednotlivé obory. Státní organizace Cermat je za přijímací řízení zodpovědná. Žáci nově na přihláškách určovali, na kterou školu chtějí nejvíce. Nový elektronický systém připravený Cermatem vznikl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho provázel v minulosti. Odpadne mimo jiné administrativa se zápisovými lístky a odvoláními.
Zdroj: ČTK
Článek Začínají jednotné přijímací zkoušky na střední školy se nejdříve objevil na Pražské školy.
Zdroj: Pražské školy