Studovat bychom měli to, co nás baví, ale i obory, u nichž máme šanci na vhodné uplatnění. Proč je důležité myslet na to, jak své znalosti využijeme v praxi?
Uplatnitelnost studia v praxi, na čem ve skutečnosti záleží?
Ještě před započetím studií si pokládají zájemci o studium důležitou otázku: A k čemu mi škola bude? Obecně lze říci, že konkrétním způsobem se nakonec uplatní téměř každý absolvent, který má o uplatnění zájem. Míra osobní motivace je nejdůležitější.
Výzkumy již také opakovaně zbořily mýty, že studenti některých oborů by na tom byli už z podstaty hůře. Potvrdila to mimo jiné studie datových žurnalistů Českého rozhlasu. Absolventi humanitních oborů si tak jednoznačně nehledají práci hůř než jejich kolegové studující technické a přírodní vědy.
Průzkum agentury ManpowerGroup přinesl také pozoruhodný závěr:
Současná mladá generace bude vykonávat povolání, která dnes ještě neexistují. Za výraznou proměnu trhu práce jsou zodpovědné především technologie. Automatizace a robotizace promění celou řadu povolání v nepotřebné a vznik mnoha nových profesí si vynutí.
Ona „magická“ uplatnitelnost oboru v praxi je tak spíše otázkou toho, jak aktivně se student, ale i samotná škola k otázce budoucího působení na trhu práce postaví.
Co by měla umět nabídnout prakticky orientovaná škola
Konkrétní vzdělávací instituce studentům již během studia zajistí kromě teorie i kontakt s praxí. A to různými způsoby. Žádoucí je akcentovat právě využití moderních technologií ve výuce, neboť ve své pozdější praxi se s nimi již jako absolventi s jistotou setkají.
Stejně tak by měli být na místě kantorů odborníci s praktickými zkušenostmi. Ty by se měli dále pokusit předat svým studentům. Výuku je nutno vést tak, aby se na ní studenti mohli sami podílet, získali částečnou autonomii a sami mohli rozhodovat, které poznatky jsou pro ně užitečné. Pomůže jim to zaměřit se na rozvoj svého potenciálu.
Kontakt s praxí by škola neměla zcela potlačit ani z časového hlediska. Vhodné tak je, pokud škola nabízí alespoň možnost kombinovaného studia, případně distanční výuku, která například studentům umožní vycestovat do zahraničí za novými zkušenostmi.
Evropská akademie vzdělávání je zaměřená právě na praxi v každém studijním programu a tím významně zvyšuje šanci na získání prestižního zaměstnání sdudenta. Ve všech stupních je možno studium na ní zahájit online s individuálním vzdělávacím plánem. Student tak získává nové poznatky a kontakty a zároveň si buduje již na škole své vlastní profesní zázemí.
Zdroj: Evropská akademie vzdělávání (European Academy of education)